Klasyfikacja

Każda oliwa uzyskana z oliwek musi zostać sklasyfikowana na podstawie jakości. Oficjalne kryteria i definicje są zawarte w Rozporządzeniu UE 1513/01.

Extra Vergine

Oliwa extra vergine to oliwa uzyskana z tłoczenia świeżych oliwek nie podlegająca żadnym procesom chemicznym: 100% sok z oliwek.

Zaliczenie oliwy do kategorii extra vergine wiąże się ze spełnieniem oficjalnych wymagań chemicznych (m.in. kwasowość poniżej 0,8%), oliwa taka nie może też posiadać istotnych wad smakowych.
Polska definicja oliwy z oliwek extra vergine brzmi: ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Definicja ta wymagana jest na wszystkich etykietach oliw extra vergine sprzedawanych w Polsce. Zdarza się jednak, że producenci umieszczają dodatkowo nazwę „extra vergine” lub „extra virgin”.

Vergine

Oliwa vergine to oliwa gorszej jakości, nie spełniająca wymagających norm jakościowych właściwych dla oliw extra vergine. Oliwa vergine nie jest dostępna w sprzedaży. Używa się jej do uszlachetnienia oliwy rafinowanej.

Rafinowana oliwa z oliwek

Rafinowana oliwa z oliwek (często nazywana pure) to oliwa otrzymywana w wyniku chemicznej rafinacji oliwy, która nie może być sklasyfikowana jako extra vergine, ze względu na niską jakość. W czasie rafinacji zostaje pozbawiona smaku, woni i koloru przez co staje się zupełnie neutralna. Niewielka ilość oliwy z pierwszego tłoczenia zostaje dodana pod koniec procesu rafinacji.   
Polska definicja brzmi: oliwa z oliwek zawierająca rafinowaną oliwę z oliwek i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Sansa

Sansa (z wytłoków oliwnych) lub pomace oil to oliwa uzyskiwana przy użyciu substancji chemicznych z masy pozostałej z tłoczenia oliwek, tzw. wytłoków oliwnych. Masa ta zawiera niewielką ilość oliwy, która jest ekstrahowana za pomocą rozpuszczalnika. Następnie uzyskana oliwa podlega rafinacji (patrz opis powyżej). Jest to najniższej jakości dopuszczona do konsumpcji oliwa.
Polska definicja brzmi: oliwa z wytłoczyn z oliwek.

Wyszukaj produkt MONINI !
Poznaj właściwości
i sprawdź, GDZIE KUPIĆ!


Instagram

Nasi partnerzy :

Monini - Nasi partnerzy Monini - Nasi partnerzy Monini - Nasi partnerzy Monini - Nasi partnerzy