FAQ

DEFINICJE :

Co oznacza termin tłoczenie na zimno?

Określenie “tłoczona na zimno” gwarantuje, że podczas produkcji oliwy temperatura procesu nie przekroczyła 27°C. Ten warunek jest respektowany przez większość producentów, gdyż najczęściej temperatura jest kontrolowana komputerowo, natomiast nie stanowi sam w sobie gwarancji lepszej jakości. Jeśli utrzymamy niską temperaturę podczas procesu, ale tłoczone oliwki będą niedobre, uzyskamy oliwę tłoczoną na zimno, ale złej jakości!

Co oznacza termin pierwsze tłoczenie?

Samo wyrażenie „pierwsze tłoczenie” nie jest oficjalną definicją obowiązującą w kategorii oliw. Wyrażenie to pochodzi z czasów, kiedy oliwę tłoczono przy użyciu pionowych, mechanicznych pras, które wymagały podwójnego tłoczenia. Dziś w większości wytwórni stosuje się nowoczesny system tłoczenia, a proces odbywa się nieprzerwanie przy użyciu specjalnych wirówek. Każda oliwa z oliwek pochodzi więc tylko z jednego tłoczenia. Ewentualnie może być poddana jeszcze procesom chemicznym (np. rafinacji), ale nie mechanicznym. Niestety w Polsce nie znaleziono dosłownego odpowiednika dla międzynarodowej nazwy „extra virgin” (inaczej niż na przykład w Czechach – extra panensky). Za obowiązującą przyjęto nazwę ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, umacniając w ten sposób w świadomości konsumentów definicję pozbawioną sensu.

Co oznacza termin oliwa light?

Określenie „light” w przypadku oliwy z oliwek odnosi się do smaku, a nie zawartości kalorii. Oliwa z oliwek zawiera tę samą ilość kalorii, co wszystkie inne tłuszcze.

Co to jest kwasowość i jakie ma znaczenie?

Kwasowość określa ilość kwasu oleinowego w oliwie i nie ma żadnego związku ze smakiem oliwy. To czysto chemiczna własność, która pozwala ocenić stan zdrowia oliwek użytych do tłoczenia. Na ogół im niższa kwasowość oliwy, tym zdrowsze były oliwki, z których została ona uzyskana. Należy pamiętać, że do określenia jakości oliwy konieczny jest stopień kwasowości oraz walory smakowe. Oliwa może mieć niską kwasowość i bardzo zły, niemożliwy do zaakceptowania smak.

Co to jest sansa?

Sansa (zwana także pomace) to niższej jakości oliwa z wytłoków oliwnych. Ponieważ w masie uzyskanej z miażdżenia oliwek pozostaje trochę oliwy, ekstrahuje się ją przy pomocy odpowiednich dodatków, a następnie z pomocą rafinacji pozbawia niekorzystnego smaku i zapachu. Dopiero na końcu procesu dodaje się - dla przywrócenia intensywności smaku i zapachu oryginalnej oliwy - niewielką ilość oliwy extra vergine.

Punkt dymienia a temperatura krytyczna

Punkt dymienia oznacza temperaturę, w której tłuszcz zaczyna dymić i jest on głównie uzależniony od poziomu kwasowości. Wszystkie oleje i oliwy, które ulegly rafinacji posiadają praktycznie zerową kwasowość, a w konsekwencji wysoki punkt dymienia zbliżony do 240°C. Oliwy z oliwek extra vergine, nawet te o niskiej kwasowości, charakteryzuje punkt dymienia okolo 190°C, dlatego mogą „dymić” już na początku smażenia. Dlatego mogłoby się wydawać, że oleje rafinowane bardziej nadają się do smażenia. W rzeczywistości, ze wzgledu na niską temperaturę krytyczną*, są one szczególnie niestabilne w wysokich temperaturach. Szybciej się rozkładają i tworzą substancje szkodliwe dla zdrowia.

*temperatura krytyczna oliwy z oliwek extra vergine to moment, w którym tłuszcz pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się, powodując powstawanie szkodliwych związków.

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU :

Czy po kolorze można ocenić jakość oliwy?

Kolor oliwy nie jest związany z jej jakością. Tylko obecność pomarańczowych lub czerwonawych refleksów oznacza, że oliwa uległa utlenieniu i nie nadaje się do spożycia.

Dlaczego oliwa z czasem zmienia smak?

Oliwa z oliwek extra vergine starzejąc się, traci swoje właściwości smakowe, przez co staje się łagodniejsza. Oznacza to również stopniową utratę cennych substancji zdrowotnych – antyutleniaczy (polifenoli) odpowiedzialnych za mocny, gorzkawy smak świeżej oliwy.

Oliwa ma pomarańczowe refleksy, co to oznacza?

Pomarańczowe lub nawet czerwonawe refleksy oznaczają, że pod wpływem światła produkt uległ utlenieniu i nie powinien być spożywany. Choć oliwa jest tłuszczem płynnym, jełczeje podobnie jak pozostawione na długo bez przykrycia masło.

Zmiana barwy oliwy jest spowodowana degradacją chlorofilu, naturalnie obecnego w oliwie extra vergine oraz betakarotenu posiadającego czerwonawy kolor.

Czy prawdziwa, dobra oliwa musi być mętna?

Mętny wygląd oliwy najczęściej oznacza, że po tłoczeniu nie została ona poddana filtrowaniu. Nie ma to jednak nic wspólnego ze sposobem tłoczenia oliwek. Błędne jest zatem myślenie, że oliwa, która jest mętna i mało przejrzysta jest naturalna, a ta przezroczysta została poddana procesom chemicznym. Pamiętajmy, że żadna oliwa extra vergine nie podlega procesom chemicznym. Pozostałe po tłoczeniu cząsteczki oliwek w oliwie niefiltrowanej wraz z upływem czasu fermentują, przez co oliwa taka może szybciej się psuć i szybciej tracić cenne substancje zdrowotne.

Dlaczego oliwa ma intensywny, drapiący w gardle, gorzki smak?

Pamiętajmy, że oliwa z oliwek to prawdziwy, 100% sok z owoców. To czy sok z cytryn jest mniej czy bardziej kwaśny zależy przede wszystkim od klimatu, stopnia dojrzałości oraz odmiany owoców, z których został on zrobiony, nigdy jednak nie oczekujemy, że sok z cytryn będzie słodki. Surowe oliwki mają gorzki lub kwaśny smak i właśnie taki jest najczęściej smak oliwy.
Intensywnym gorzkawym, a nawet ostrym smakiem charakteryzują się świeże, młode oliwy bogate w polifenole - bardzo silne antyutleniacze, które przeciwdziałają starzeniu się komórek.

Dlaczego oliwa z oliwek gęstnieje i czy jest to szkodliwe?

W niskich temperaturach (mniej więcej poniżej 7°C) oliwa z oliwek zaczyna gęstnieć, mogą też tworzyć się grudki przypominające białe ziarnka ryżu. Nie ma to wpływu na jakość oliwy. W temperaturze pokojowej oliwa wraca do normalnego stanu.

Jaki jest właściwy kolor oliwy?

Właściwy kolor oliwy to wyraźny zielony odcień, ewentualnie lekko przechodzący w żółty.


ZDROWIE/ZASTOSOWANIE/WYBÓR :

Czy oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?

Smażenie to proces, który odbywa się w znacząco wyższych temperaturach niż inne metody gotowania. Idealna temperatura dla uzyskania chrupiącego efektu to 180°C. Wysoka temperatura powoduje formowanie się skorupki, która działa jako bariera ochronna przed przedostaniem się tłuszczu do przyrządzanej potrawy, dzięki czemu jest ona lżejsza i chrupiąca w smaku. Przez wzgląd na to, że oliwa z oliwek charakteryzuje się większą stabilnością, w porównaniu do innych popularnych olejów roślinnych, można w niej smażyć dłużej bez negatywnych efektów dla zdrowia. De facto, temperatura krytyczna oliwy z oliwek (moment, w którym tłuszcz pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się, powodując powstawanie szkodliwych związków), jest znacznie wyższa niż innych tłuszczów stosowanych do smażenia. Inne tłuszcze, takie jak masło, margaryna i popularne oleje roślinne, mają znacznie niższą temperaturę krytyczną i podczas smażenia w wysokich temperaturach szybko się rozpadają, przez co formują niekorzystne dla naszego organizmu substancje.

KRYTYCZNE TEMPERATURY DLA GŁÓWNYCH OLEJÓW I TŁUSZCZÓW

Czy nie lepiej kupować oliwę w butelce z ciemnego szkła?

Światło, zarówno dzienne jak i sztuczne, jest prawdziwym wrogiem oliwy z oliwek, która pod jego wpływem ulega procesowi utleniania, tak jak każdy tłuszcz. Utleniona oliwa posiada widoczne pomarańczowe lub nawet czerwonawe refleksy.

Zdecydowanie polecamy wybór oliwy z oliwek w ciemnej butelce, która filtruje część promieni słonecznych docierających do oliwy z oliwek. Ciemne szkło nie zwalnia jednak z przestrzegania zasad prawidłowego przechowywania oliwy z oliwek, a więc: z dala od źródeł światła, ciepła i zawsze w szczelnie zakręconej butelce.

Czy włoska oliwa z oliwek jest najlepsza na świecie?

Tak i nie. Samo pochodzenie geograficzne nie decyduje o jakości oliwy. W niektórych regionach Włoch (Umbria, Toskania, Apulia) dzięki wyjątkowym odmianom oraz idealnym warunkom klimatycznym możliwe jest otrzymywanie oliw najwyższej jakości. Wpływ na jakość oliwy mają jednak również inne czynniki, m.in.: sposób zbierania, przechowywania i tłoczenia oliwek.

Dlatego właśnie możemy spotkać oliwę złej jakości z Toskanii i wyśmienitą oliwę z Grecji czy Australii.

Czy oliwa z oliwek obniża poziom cholesterolu we krwi?

Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi, nie zmniejszając poziomu dobrego cholesterolu (HDL).

Czy oliwa jest bardzo kaloryczna?

Wszystkie tłuszcze, zarówno te pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, posiadają tę samą ilość kalorii: 9 kalorii na 1 gram. Różnią się natomiast kompozycją kwasów tłuszczowych, których najzdrowsze proporcje znajdują się w oliwie z oliwek.

Jaka jest rekomendowana dzienna porcja oliwy?

Zdrowa i wyważona dieta przewiduje spożycie 2-3 łyżek oliwy z oliwek dziennie.

Jak długo i w jaki sposób należy przechowywać oliwę w oliwek?

Najlepiej spożyć oliwę w ciągu roku od kupna pamiętając jednak, że oliwa inaczej niż wino, z czasem traci swoje walory zdrowotne i smakowe. Najważniejsze, aby chronić oliwę przed światłem i przechowywać w chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętej butelce. Przed zakupem warto sprawdzić datę ważności. Najczęściej wynosi ona 12-18 miesięcy. Dłuższy okres przydatności do spożycia wydaje się nieuzasadniony, szczególnie ze względu na roczny cykl zbiorów.

Dlaczego na etykiecie Monini nie ma kraju pochodzenia?

Dużo ważniejsze są inne czynniki, takie jak sposób zbierania, przechowywania i tłoczenia oliwek. Mimo, że prawo pozwala pod kilkoma warunkami umiejscowić na etykiecie kraj pochodzenia, nie określa to surowych parametrów jakości. Na przykład napis "100% Italian" może znaleźć się nawet na oliwie vergine, choć jej jakość jest niższa od oliwy extra vergine. Odniesienie (również w nazwie) dotyczące pochodzenia oliwy nie powinno być traktowane przez konsumenta jako gwarancja jakości.

Dlaczego warto spożywać oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek extra vergine, będąca podstawą diety śródziemnomorskiej, bogata w obniżające poziom cholesterolu jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E i polifenole, które przeciwdziałają starzeniu się komórek, uznawana jest za najzdrowszy ze wszystkich tłuszczów. Wyjątkowość oliwy z oliwek związana jest również ze sposobem jej wytwarzania. Tłuszcz znajduje się w miąższu oliwki a nie w pestce, do jego wydobycia wystarcza więc mechaniczne wyciśnięcie owocu. Tłuszcze pochodzące z pestek wymagają użycia substancji chemicznych i rafinacji

Czy do produkcji oliwy używa się tych samych oliwek co do jedzenia?

Istnieje bardzo niewiele odmian, które wykorzystuje się równocześnie do produkcji oliw i jedzenia. Jedną z takich odmian jest Nocellara z Sycylii.
Istnieje wiele tego powodów: często zdarza się, że oliwki, które doskonale nadają się do tłoczenia nie wyglądałyby zbyt apetycznie w słoiku, bo są na przykład za małe. Oliwki tzw. stołowe nie zawsze natomiast spełniają wymogi kwalifikujące do tłoczenia z nich oliwy. Generalnie podział na oliwki stołowe i te, z których produkuje się oliwę jest bardzo wyraźny.

Czy istnieją różne rodzaje oliwy z oliwek?

Do kategorii oliw możemy zaliczyć oliwę extra vergine, rafinowaną oliwę w oliwek (zwaną również pure) oraz oliwę z wytłoków oliwnych. Istnieją również oliwy z oliwek aromatyzowane, na przykład o smaku bazylii, czosnku czy cytryny.
Oliwy różnią się smakiem, aromatem i kolorem w zależności od odmiany oliwek, z których zostały uzyskane, stopnia dojrzałości w chwili przetwarzania, sposobu tłoczenia, warunków klimatycznych itd.

Czy oliwa Monini kupiona w promocji jest dobra?

Oliwa Monini kupiona w promocji jest dokładnie taka sama jak ta w normalnej cenie. Gdy cena jest atrakcyjna można kupić większą ilość oliwy, ale pamiętajmy, że oliwa inaczej niż wino, z czasem traci swoje walory zdrowotne i smakowe więc nie warto jej zbyt długo magazynować.

Wyszukaj produkt MONINI !
Poznaj właściwości
i sprawdź, GDZIE KUPIĆ!


Instagram

Nasi partnerzy :

Monini - Nasi partnerzy Monini - Nasi partnerzy Monini - Nasi partnerzy Monini - Nasi partnerzy